A fost victorie în Ardeal: CS Mănăştur – Stejarul Buzău 15-26!

Trebuia să învingem şi asta am şi făcut! Fără trei titulari, Platon (accidentat), Cocîrlă şi Constantin (învoiţi, motive personale) şi pe un teren extrem de greu, cum a fost sîmbătă cel din Parcul „Iuliu Haţieganu”, rugbiştii noştri au oferit o adevărată lecţie de caracter. Însă partida n-a început favorabil pentru Stejarul, care s-a văzut condusă în urma unui eseu transformat, 7-0. Din fericire, revenirea a fost foarte rapidă, iar Stejarul a făcut-o în stil de mare echipă, punîndu-şi efectiv adversarii la pămînt cu o serie de trei eseuri consecutive, două dintre ele transformate. Mai întîi, buzoienii au egalat după un eseu reuşit de Dumitrache şi transformat de Niţu, 7-7, iar după încă un eseu al lui Lungu, transformat tot de Niţu, au preluat conducerea, 14-7. Spătărescu a mai reuşit pînă la pauză să mai culce o dată balonul în terenul de ţintă advers, numai că Niţu a ratat de data aceasta transformarea, 7-19 la pauză. Clujenii au început mai bine şi repriza a doua şi s-au apropiat periculos, după un eseu, netransformat şi o lovitură de pedeapsă, 15-19. Niţu a risipit însă definitiv dubiile, dacă au fost, în privinţa învingătoarei, cu un eseu pe care tot el l-a şi transformat, 15-26 scor final. Victorie cu punct bonus ofensiv pentru Stejarul care acumulează 14 puncte şi se află pe locul 3. „În primul rînd ţin să îi felicit pe băieţi, care au realizat unde au greşit la Suceava şi de data aceasta au dat totul pentru victorie. Aşa cum am anticipat, la adversarii noştri au evoluat şi 8 jucători de la prima echipă, de aceea cred că victoria este cu atît mai preţioasă. Din păcate, a plouat aproape tot timpul, iar asta a afectat şi suprafaţa de joc, dacă terenul era bun cred că succesul nostru ar şi fost şi mai concludent. Mă bucur că am scăpat şi fară să avem băieţi accidentaţi după acest joc”, a concluzionat după meci preşedintele Stejarului, Vasile Niţă. Pentru echipa noastră urmează două partide consecutive în Parcul Tineretului, sîmbăta aceasta cu CSUAV Arad şi o săptămînă mai tîrziu derby-ul cu CS Năvodari.

Lotul Stejarului: Moise, Suflea, Trifan, Tatu, Barbu, Bulearcă, Baboiu, Spătărescu, Dogaru, Niţu, Gongu, Caloian, Golubenco, Dumitrache, Bîsceanu, Grigore, Deaconescu, Mănicu, Boian. Antrenor: Costică Merşoiu.