Forţă şi explozie: Stejarul – Ştiinţa Petroşani 42-11 în etapa a 5-a a Cupei României!

Stejarul impresionează de la meci la meci! Nici unul dintre adversarii pe care i-a întîlnit pînă acum în Seria Roşie a Grupei a 2-a valorice a Cupei României n-a reuşit să opună, chiar şi o minimă rezistenţă, echipei noastre. De forţa actuală a trupei lui Costică Merşoiu s-a mai convins o dată şi Ştiinţa Petroşani, campioana la zi a Diviziei Naţionale de Seniori, învinsă din nou şi sîmbătă, în Parcul Tineretului, după ce în tur, la Petroşani, a fost 36-0! Cu biletele deja acontate pentru finala din Ghencea, cu CS Năvodari, Stejarul a respectat întocmai anunţul preşedintelui Vasile Niţă, dinaintea jocului, că echipa buzoiană nu-şi va permite nici un moment de relaxare şi va căuta să cîştige şi ultimele două jocuri din grupă, cel cu Ştiinţa Petroşani şi cel de sîmbăta viitoare, de la Cluj, cu CS Mănăştur. Cu Petroşaniul, doar primele minute au fost ceva mai echilibrate, interval în care oaspeţii au şi reuşit să aibă avantaj, 3-0. Din minutul 8, însă, s-a pornit iureşul, iar startul l-a dat Alin Dumitrache, cu un eseu transformat de Niţu, 7-3. Ştiinţa s-a apropiat la un punct după o lovitură de pedeapsă, dar Gongu, cu o nouă încercare şi acelaşi Niţu, cu o transformare, au mărit diferenţa şi au stabilit scorul pauzei, 14-6. Cu o poftă şi mai mare de joc intră buzoienii pe teren în partea secundă, care începe cu un un nou eseu, Stuparu, transformat de Niţu: 21-6. Oaspeţii fac eforturi să rămînă în joc, cu un eseu, netransformat însă, 21-11. După aceea, meciul chiar n-a mai avut istoric. Teodor Niţu şi-a încununat evoluţia extraordinară cu un alt eseu, pe care tot el l-a şi transformat, 28-11, apoi Baraulea şi Dumitrache, eseuri transformate de Niţu, nu lasă loc de discuţii: 42-11, scor final, victorie cu punct bonus!