Şcoala Glodeanu Siliştea, învingătoare în prima etapă a Campionatului Judeţean de rugby-tag U14!

După ce au fost nevoiţi să amîne cu o săptămînă startul primei etape a celei de-a doua ediţii a Campionatului Judeţean de rugby-tag U14, competiţie lansată toamna trecută la iniţiativa preşedintelui Stejarului, Vasile Niţă, vremea a ţinut acum cu organizatorii. Sîmbătă, pe stadionul din Parcul Tineretului, 10 echipe reprezentînd şcoli şi licee din judeţ, plus Stejarul, s-au întîlnit în prima etapă a competiţiei. Cu toţii mai bine pregătiţi şi mai motivaţi, copiii s-au întrecut în meciuri care mai de care mai spectaculoase, iar la final învingătoare a fost desemnată Şcoala Glodeanu Siliştea. Favorita principală şi prima cîştigătoare a competiţiei, Şcoala Scurteşti, a fost nevoită să se mulţumească cu locul secund, iar pe ultima treaptă a podiumului a încheiat Şcoala Săgeata. Ca noutate, în acest an, din fiecare echipă a fost desemnat cel mai tehnic jucător. Etapa a 2-a – Cupa „Moş Crăciun”, este programată în luna decembrie.