Staff-ul CSM-ului, încîntat de copiii Stejarului!

Stejarul n-a făcut o tragedie din înfrîngerea la scor, 7-66 (0-45) suferită sîmbătă, în etapa a 16-a a Diviziei Naţionale de Seniori, pe terenul liderului absolut al clasamentului, CSM U23 Bucureşti. Aşa cum, de altfel, au şi anunţat din start, „stejarii” au fost conştienţi că nu pot emite prea multe pretenţii şi au decis să meargă la Bucureşti să arate cel mai bun rugby şi să facă abstracţie de rezultat. Într-adevăr, pînă la pauză, puştii lui Costică Merşoiu n-au prea avut reacţie, de aici şi scorul categoric înregistrat după primele 40 de minute, 45-0. După pauză însă, tinerii buzoieni chiar s-au eliberat definitiv de trac şi au început să pună probleme din ce în ce mai mari gazdelor, totul culminînd cu un eseu de toată frumuseţea reuşit de Stelian Ureche şi transformat de Mădălin Caloian. Pentru buzoieni foarte importante au fost, la final, cuvintele de laudă adresate de staff-ul CSM-ului. „Nu ne-a interesat rezultatul la această partidă, ne-a interesat să joace toţi băieţii pe care i-am avut în lot, fără să aibă presiune, le-am cerut doar să evolueze la valoarea lor şi noi o să fim mulţumiţi. Ne-au luat tare din start, cu 3 eseuri transformate în primul sfert de oră, greu să mai poţi face ceva. După pauză însă s-a schimbat situaţia! I-am luat tare, am început să avem ocazii, să punem probleme, am şi reuşit un eseu, transformat, o repriză a 2-a superbă, nu exagerez cu nimic! Ca rezultat, a fost doar 21-7 pentru ei. Poate dacă i-am fi avut pe Ciomag şi Platon în linia a 2-a şi nu i-am fi menajat pe Grigore şi Suflea, alta ar fi fost situaţia, dar, repet, nu rezultatul a fost scopul nostru. La final, colegii de la CSM au venit la noi şi ne-au felicitat, ne-au spus că avem nişte copii extraordinari şi că dacă o să-i ţinem, o să facem o echipă foarte puternică în viitorul apropiat”, a declarat preşedintele Vasile Niţă după partida de pe Stadionul „Olimpia” din Capitală. faza stejarul