Stejarul mai bună în sezonul regulat, Suceava mai bună în play-out: Stejarul – Bucovina 17-29

Stejarul şi-a încheiat meciurile de pe teren propriu din actuala ediţie de campionat.Duminică, pe stadionul din Parcul Tineretului, în ultima reprezentaţie în faţa propriilor suporteri, în etapa a 3-a din play-out-ul Diviziei Naţionale de Seniori, echipa buzoiană a întîlnit-o pe Bucovina Suceav. În sezonul regulat, prima fază a campionatului, elevii lui Costică Merşoiu reuşiseră să cîştige atît la Buzău (24-18), cît şi la Suceava (20-18).Duminică, însă, sucevenii au venit cu chef de revanşă şi au început excelent partida, cu două eseuri ale lui Constantineanu şi Ştefăroi, ambele transformate de Scolobiuc, în numai 9 minute! Pînă la pauză, Stejarul a redus din diferenţă prin eseul semnat de Grigore şi transformat de Ureche, 7-14. Buzoienii au început mai bine partea secundă şi s-au apropiat la numai 4 puncte, după ce Ureche a marcat din lovitură de pedeapsă: 10-14 (46). Sucevenii s-au dezlănţuit apoi, Ştefăroi a reuşit un nou eseu, transformat de Scolobiuc: 10-21 (57). 12 minute mai tîrziu, a fost rîndul lui Preuţescu să culce balonul în terenul de ţintă al Stejarului, dar de data aceasta Scolobiuc n-a mai transformat: 10-26 (69). Se revanşează ceva mai tîrziu (74), dintr-o lovitură de pedeapsă: 10-29. Meciul era jucat, doar că „stejarii” au mai reuşit să îndulcească puţin din amărăciunea eşecului graţie eseului lui Caloian, transformat de Ureche. Scor final, 17-29, victorie cu punct bonus ofensiv pentru Suceava şi un ultim meci rămas de disputat de buzoieni în acest sezon, sîmbătă, în deplasare, la Sînicolau, cu CSUAV Arad.DSCF9378 DSCF9398 DSCF9405 DSCF9412 DSCF9417 DSCF9418 DSCF9419 DSCF9431 DSCF9435 DSCF9452

Stejarul: Suflea, Georgescu, Trifan, I. Radu, Platon, Grigore, Baboiu, Niţanu, Dogaru, Ureche, Gongu, Stănescu, Cl. Cristea, Caloian, Bîsceanu. Rezerve: Moise, Tudor, Bratosin, Socol, Barbu, Constantin, Lungu. Antrenor: Costică Merşoiu