Stejarul şi Steaua U23 şi-au împărţit reprizele: 13-17 (10-0)

Cît ghinion pentru Stejarul în meciul de sîmbătă, din Parcul Tineretului, împotriva Stelei U23, în etapa a 15-a a D.N.S.! Păstrînd evoluţiile excelente din victoriile cu Aradul şi Suceava şi doar ce-a fost bun din eşecul cu Galaţiul, rugbiştii buzoieni au forţat o victorie de răsunet în faţa grupării secunde a Stelei. Şi după cum a început partida, sorţii păreau să surîdă băieţilor lui Costică Merşoiu. Chiar dacă arbitrii i-au văduvit de un eseu, la o acţiune la care Mădălin Caloian ar fi călcat tuşa, buzoienii n-au cedat şi Stelian Ureche a adus, din lovitură de pedeapsă, primele 3 puncte: 3-0 (8)! Stejarul a continuat să facă legea, acţiuni cursive şi un joc curajos şi în viteză, cărora steliştii nu le-au găsit antidotul. Logic după aspectul meciului, Claudiu Cristea a culcat balonul în terenul de ţintă advers, iar acelaşi Ureche a transformat: 10-0 (31), de altfel şi scorul pauzei. De la cabine ies însă parcă alte echipe. Accidentarea lui Bîsceanu îi dă peste cap planurile lui Merşoiu, iar Steaua revine puternic în joc. Eseu Dumitraş, Melnicov transformă şi se face 10-7 după numai 7 minute. Stelianfaza stejarul Ureche transformă o lovitură de pedeapsă, 13-7 (53) şi pune din nou lucrurile pe făgaşul normal. Din păcate, dorinţa de a bate Steaua, dar şi evidenta lipsă de experienţă îi face pe tinerii buzoieni să nu gestioneze corect finalul jocului. Steaua profită din plin. Un eseu al lui Lăcătuş, transformat de Lupu: 13-14 (68) şi o lovitură de pedeapsă Lupu (77), 13-17 pun capăt unui meci pe care Stejarul l-a avut la un moment dat la degetul mic! Etapa viitoare, deplasare super-dificilă pe terenul liderei, CSM 2 Bucureşti.

Stejarul: Trifan, Moise, Bratosin, Ciomag, Platon, Grigore, Baboiu, Spătărescu, Dogaru, Ureche, Gongu, Cristea, Stănescu, Caloian, Bîsceanu. Rezerve: Suflea, Tudor, Georgescu, Niţanu, Constantin, Radu, Socol, Barbu. Antrenor: Costică Merşoiu.